VELICE SE ZVÝŠIL POČET CIZINCŮ NA ČESKÝCH VŠ.

České vysoké školy se potýkají s čím dál větším zájmem studentů a to nejen z ČR, ale také ze zemí bývalého Sovětského svazu. Nejvíce se zvýšil počet Rusů studujících na českých vysokých školách a to desetkrát za posledních deset let.

Pro studenty je velice lákavý fakt, že za studium nemusejí platit pokud jej absolvují v českém jazyce což například pro Rusy není problém, protože se naučí česky snadno do jednoho roku na základě podobnosti našich jazyků. Za posledních deset let tak počet ruských studentů vzrostl z 416 na 4312. Avšak najdou se i tací, kteří studují v angličtině a za výuku si platí, jedná se asi o 6,3 procenta studentů.

Počet Slováků se oproti minulým třem letům snížil téměř o tisícovku avšak i přesto co se zahraničích studentů týče si drží první místo s počtem 24 332 studentů. Celkem je na vysokých školách 40 836 cizinců což je 6,36 procenta z celkového počtu 368 304 studentů.

Slovenští studenti mají navíc tu výhodu, že nemusejí prokazovat znalost češtiny jako studenti z ostatních zemích.

Dále se na našich VŠ můžeme hojně setkat ze studenty z Ukrajiny, Kazachstánu a Vietnamu co se východu týče. V menších počtech a sice v řádu stovek se pak u nás pohybují studenti z Běloruska, Británie, Německa, Portugalska, Polska, Norska, Řecka a Malajsie.

Mimo evropské a asijské studenty studují u nás VŠ i studenti z exotických či muslimských zemí, kterých tu je v řádu desítek někdy ani to ne. Mluvíme o zemích jako například Kambodža, Ázerbájdžán, Kostarika, Izrael, Palestina a podobně.

Nejdražší studium nabízejí lékařské fakulty na Karlově univerzitě a to za 330 tisíc ročně a ti co chtějí býti zubaři si připlatí ještě 30 tisíc ročně. Naopak nejlevnější je Fakulta humanitních studií za 50 tisíc korun ročně.

Zdroj: Novinky, Právo