OD LISTOPADU SI UČITELÉ PO DLOUHÉ DOBĚ POLEPŠÍ!

Od listopadu dojde mimo jiných státních sektorů také k navýšení platu u školských pracovníků. Vláda nyní schvaluje změny v platových tabulkách, podle kterých by učitel na základní škole s dvacetiletou praxí bral o 500 až 1 100korun více než doposud. V mateřské školce by si měli učitelé polepšit dokonce až o 1 600 korun, tedy ti s dvacetiletou praxí.

A nejen učitelům se bude přidávat, ale všem pracovníkům, které zajišťují chod školy jako jsou školníci, kuchaři a samozřejmě i účetní. „Jsem rád, že jsem dostál svému slibu a od listopadu se navýší platy nejen pedagogům, ale také provozním zaměstnancům škol," uvedl pro Deník.cz ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Všichni „neučitelé" budou mít od listopadu na výplatnici o 3,5 procenta vyšší částku. Odměna pedagogů bude záviset na délce praxe. Přidávání by tak mělo být spravedlivější. „Na ty, kteří jsou ve školství delší dobu, se dřív zapomínalo. Teď ministr po dohodě s odboráři rozhodl, že navýší platy těm, kteří jsou ve školství delší dobu. Ale ani začínající nepřijdou zkrátka," vysvětluje mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

František Dobšík, který zastává funkci předsedy školských odborů, toto platové navýšení bere jako první krok a doufá, že nebude zas na dlouhá léta konečný. „Pozitivní je, že po letech dojde 
k navýšení tarifních platů 
a bude zrušeno tzv. odměňování v rozpětí. To znamená, že ředitel školy bude muset respektovat léta odpracované praxe," řekl Deníku.

Za to Tomáš Feřtek z neziskové organizace EDUin považuje toto 3,5 procentní zvýšení jako nic neřešící. A pro deník uvedl: „Situace je opravdu tragická. Každá vláda se pokouší platy zvýšit, většinou ale jen o velmi malou částku, takže na zkvalitňování profese to nemá vůbec žádný vliv. Je to obvyklé přilepšení, v podstatě je to valorizace,".

Zdroj: Deník.cz