UKÁZKOVÉ TESTY KE ZKUŠEBNÍMU TESTU JEDNOTNÝCH PŘIJÍMAČEK NEJSOU PODLE ODBORNÍKŮ KVALITNÍ!

Znalci nesouhlasí s ukázkovými testy ke zkušebnímu kolu jednotných přijímaček, které vypracoval Cermat, protože jsou v nich sporné otázky, které mohou vést k matení žáků, což by mohlo mít podle nich fatální následky.

Nejvíce kritizují test z češtiny a posléze z matematiky. V jednom případě jsou i odborníci přesvědčení, že Cermat udělal chybu v jednom úkolu z matematiky, respektive udává jako špatné řešení příkladu, řešení takové, které je ve skutečnosti správné.

Testy byly posouzeny odborníky ze společnosti Kalibro a Scio. Tyto společnosti se na testování specializují již několik let. Ne vždy se výhrady těchto společností shodovali až na češtinu, tam se tyto společnosti sešli v mnoha případech. Jedná se údajně o stejné chyby jako u maturitních testů, které také připravovala právě společnost Cermat.

„Už v diskusích kolem maturitních testů se ukázalo, že spojení ‚je v souladu‘ chápou v Cermatu odlišně od běžného vědeckého úzu – a při takovém rozporu je podobný výraz v zadáních testů prostě nepřijatelný, neboť činí úlohu nejednoznačnou. To už jsme ovšem češtinářům v Cermatu marně vysvětlovali před třemi lety. Oni vlastně chtějí, aby v testu z češtiny děti používaly jinou obecnou logiku než v testu z matematiky,“ sdělil Právu Botlík ( šéf Kalibra )

Scia dále mluví o úloze, která má 4 řešení, ale podle Cermatu jen jedno. A co se zadání týče, tak je považuje jako příliš dlouhé texty, které mohou působit i dosti nejasně, čímž může být žák jednoduše zmaten. Tyto testy pak Sciu spíše připadají jako testy pozornosti a ne češtinářských dovedností a to může poškodit studenty při jejich životní zkoušce.

Botlík předložil výhrady obecnějšího charakteru. „Předložené soubory jsou esencí toho, co žákům na škole vadí, co je mnohým oprávněně k smíchu a řadu z nich dokonce zbytečně znechucuje a odrazuje od dalšího vzdělávání. Situace, jimiž se testové úlohy zabývají, jsou zpravidla velmi umělé. Zvláště v matematice bude pro žáka ze všeho nejobtížnější prokousat se formalismem zadání,“ uvedl Botlík.

Zdroj: Právo, Novinky