ČESKÉ ŠKOLSTVÍ ZKOUŠÍ NOVÝ PROJEKT

Na dvanácti českých školách se testuje vyučování pomocí tabletů a dotykových obrazovek. V rámci tohoto testu dostane celkem 350 žáků a učitelů tablety, které budou využívat pro výuku. Tento výzkum má zhodnotit zda nové dotykové technologie mohou nějak pozitivně ovlivnit výuku. Výzkumu nazvaným Škola dotykem se účastní první až deváté třídy základních škol z celé republiky a tři gymnázia.

Jednou z těchto škol je gymnázium v Jeseníkách, kde žáci prvního ročníku dostali mimo učebnic také tablety. Tablety jsou připojené na školní internetovou síť takže mohou žáci procvičovat různé příklady on – line. Navíc mohou také žáci sdílet to co má učitel na tabletu a učitel tak může zrcadlit obsah jeho tabletu žákům. Pro zatím se toto technologické propojení mezi učitelem a žákem všem líbí a velice si jej pochvalují.

Výzkum provádí nezisková organizace Edukační laboratoř - EDULAB. Tým výzkumníků sbírá v zapojených školách data, která bude srovnávat se zjištěními před spuštěním výzkumu, v jeho průběhu a po jeho ukončení. "Cílem je zjistit, jak se změní postoj žáků k výuce. Zároveň budeme sledovat, jak mohou dotykové technologie změnit přípravu učitelů," uvedl za organizátory výzkumu Michal Orság.

Projekt Škola dotykem podporuje ministerstvo školství. "Jsme rádi, že si organizátoři výzkumu uvědomují, že klíčovým prvkem a nositelem změny ve škole je učitel, který musí být schopen reagovat na nové trendy ve školství," uvedla mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Některé jiné školy naopak už s některými projekty končí jako třeba Gymnázium Františka Křížka v Plzni, kde se blíží konec dvouletého tabletového experimentu pod záštitou ministerstva školství.

A tak to vypadá, že je u nás ve školství nakročeno k revoluci ve vyučování za pomocí moderních technologií což, pokud se povede zajistit, aby žáci tuto metodu nevyužívali k jiným aktivitám, může jedině pomoci.